ŽULOVÉ DLAŽEBNÍ KOSTKY
  • ÚVOD
  • ONLINE LEKCE
  • BLOG

9 RAD K NEZAPLACENÍ


S přečtením uvedených rad získáte jistotu, že určité kroky jsou prostě správné udělat. Když je uděláte, zaručeně ušetříte buď hned nebo tím, že něco v budoucnu nebudete muset udělat. Žádná velká moudra to nejsou, vlastně si řeknete, že je to jasné. Ale vzpomeňte si pak při realizaci, kolikrát se přistihnete při myšlence vynechat nebo neřešit některé z uvedených doporučení. Hodně zdaru.

1. VÍM CO CHCI
Zní to banálně, ale pokud víte co chcete tak poznáte, že je něco špatně a když včas poznáte, že je něco špatně, tak můžete včas a odborně reagovat. 90% problémů, které ve svém důsledku stojí peníze vzniká z neznalosti cíle, z čehož plyne i nevědomost dohledat si potřebné informace. 

Stavebníci, zabývající se pokládkou nebo města zabývající se zadáváním mají alespoň trochu svázané ruce projektem a územním plánem, dohledem památkářů tedy mají již daný cíl, který jim někdo jiný dodal. Vy jste v tomto směru úplně svobodní. A z té svobody plyne velká zodpovědnost.

UJASNĚTE SI CO CHCETE A PROČ TO CHCETE - ÚSPORA ZARUČENA

2. PLÁNUJI DLOUHODOBĚ
U novostaveb se dělají inženýrské sítě automaticky jako první. Ale u obnov původních ploch u starších, starých až historických budov se na to zapomíná. Odvodnění, drenáže, izolace, elektrika a jiné kabely,  to vše by mělo být před pokládkou plochy hotovo, obnoveno, opraveno zkontrolováno. Důvod je zřejmý, bourání chodníků po pár letech z důvodu opravy něčeho co tam už před tím bylo je špatně. STOJÍ TO SPOUSTU PENĚZ NAVÍC A JEŠTĚ ZJISTÍTE, ŽE VYDLÁŽDĚNÁ PLOCHA UŽ NIKDY NEBUDE JAKO PŘEDTÍM.

3. JDU KROK ZA KROKEM
Průběh každé stavby je otázkou koordinace mnoha na sebe navazujících (občas i si odporujících) činností. Je nutné si zpracovat plán, který je třeba ověřit, že postup je ve vašem konkrétním případě vhodný.  
Zemní práce, drenáže do terénu, betonáž krajníků, navezení materiálů na podklady, zhotovení podkladů a kostky až na závěr. Tady se dělá často chyba. To co člověk fyzicky vidí - žulová dlažba - často zákazníci kupují jako první. To je chyba. Termín, kdy vám bude dodán dlažební materiál a kde bude složen je velmi důležité. Pokud si necháte složit kostky do místa stavby nebo příliš blízko aby překážel zemním pracím, čeká vás přehazování. Když složíte moc daleko, čekají vás náklady na manipulaci. Nejlepší čas na transport žulových kostek je v okamžiku, kdy jsou všechny podklady hotové. Vysypou se za záda dlaždičům. KOORDINUJTE - POZOR NA CHAOS.

4. NAKUPUJI VE SPRÁVNÝ ČAS
Pravidlo platí všeobecně a tady ještě o trochu více. Výrobci jsou závislí na stavební sezóně. Sezóna výrobcům zaručuje expedici výrobků a fakturaci. Oslovíte-li výrobce se svou zakázkou v době kdy sezóna vrcholí, může se stát, že budete odmítnuti nebo bude vysoká cena. Opakem jsou časy kdy výrobce neprodává, možná ani nevyrábí, má hodně skladem a je více svolný k jednání o ceně. DOMLUVTE SE S VÝROBCEM NA PEVNÉ CENĚ V DOBĚ KDY PENÍZE POTŘEBUJE ON A ODVOZ DOMLUVTE AŽ NA DOBU, KDY TO BUDETE POTŘEBOVAT VY.

5. DOHODA DO VŠECH DETAILŮ
U nás se běžně nakupuje na ústa s představou, že každá ze stran je přesvědčena, že druhá strana jasně a hlavně stejně chápe to co nebylo vyřčeno. Omyl. Pokud se pohybujete v prostředí, kterému nerozumíte je nutné vše domluvit do všech detailů. NENECHTE NIC NÁHODĚ, SMLOUVA MÁ SVŮJ SMYSL. TOTO PRAVIDLO PLATÍ PŘI NÁKUPU SUROVIN ALE HLAVNĚ PŘI OBJEDNÁVÁNÍ PRACÍ.

6. ŠETŘÍM ROZUMNĚ
Výběr dodavatele je ošemetná věc. Jak poznáte, že vám říkají pravdu, že dělají tak jak se prezentují? ŽÁDEJTE REFERENCE. Především proto, že dláždit žulovou dlažbu je něco úplně jiného než dláždit zámkovou. Pokud dodavatel prací říká, že občas žulovou kostku pokládá, nebo "žádné obavy my to zvládneme, to je stejné" tak zbystřete. Hlad po práci dokáže jednoho morálně zkroutit. Lhaní a úmyslné profesní nedostatky, které vy nedokážete odhalit (pokud nevíte, že je lze udělat) vás v konečném důsledku budou stát mnohem více než jste ušetřil. Naopak kvalita sebou nese hrdost. Kvalitní řemeslník, hrdý na svou práci, nikdy nebude laciný.  NEBERTE NEJLACINĚJŠÍ NABÍDKY. 

7. HLEDÁM INOVACE
Při přípravě podkladů se zeptejte ve svém okolí na recykláty. Bývají lacinější než klasický štěrk. Ale pozor musí mít podobné fyzikální hodnoty (v papírech) jako kamenné drtě nebo štěrky. Betony nebo odpadky nejsou vhodné. Obsah podloží pod plochou ze žulových kostek bude totiž trvale ve vlku a musí trvale dobře odvádět vodu. HLEDEJTE NOVÉ LACINĚJŠÍ MATERIÁLY - EXISTUJÍ.


8. VOLBA VHODNÉHO MATERIÁLU
Nejde pouze o barvu, ta je vždy otázkou citů. Naše rady směřují k exaktním (měřitelným) pravidlům. Vhodnost dané velikosti materiálu v závislosti na místo určení. Laicky - neplýtvejte drahým materiálem žulových kostek na místa, která to nebudou potřebovat. Nahraďte je lacinější verzí stejného materiálu. Drobná kostka stojí třeba 2000,- Kč tuna ale zadláždíš 5m2. Mozaik sice stojí třeba 2500,- Kč tuna ale uděláte čtverečních metrů 8. Nemluvě o Divoké dlažbě, která stojí mnohem méně na málo frekventovaná místa se hodí dokonale.

Existují termíny jako pojezdová a pochozí nosnost povrchů. Pokud si naplánujete vydláždit celou plochu kolem domu žulovou kostkou 8/10 (pojezdová nosnost) a bude se vám to zdát drahé, tak lze snadno přepočítat oddělením od sebe ploch, které se budou primárně nebo denně používat jako pojezdové. A pochozí plochy vydláždit stejným materiál (barva) ale menší rozměr.


HLEDÁNÍM VHODNÉ KOMBINACE TVARŮ A ZATÍŽENÍ NEBO UŽÍVÁNÍ PLOCHY LZE DOCÍLIT MNOHEM NIŽŠÍ CENY.

9. PŘEPOČTY A SPÁRY
Pokud se do pokládky žulových kostek a celkového dláždění více ponoříte, tak se s termínem spár a přepočtů setkáte. My je považujeme za stěžejní, protože její neznalost je nejvíce zneužívána.
V našich lekcích najdete přepočty jednotlivých velikostí žulových dlažebních kostek.  Skutečnost je taková, že vy znáte při zadávání plochu (m2), výrobce to přepočítá na tuny, jako jedinou prodejnou měřitelnou jednotku a následně to dlaždič vydláždí do plochy z m2. Dochází 2x k přepočtu a lze s ním velmi snadno manipulovat. Kostky jsou větší nebo menší a že při pokládce uděláte o pár milimetrů větší spáry než je normou daných 3-5mm.

Úspora ale i ztráta může být až 20%. V případě velkých spár se ubírá na kvalitě konstrukce plochy. Ale z toho plynou budoucí závady jako koleje, vykopávání, nestabilita. Celá plocha se pak předělávat a to za to nestojí. Nepodléhejte tedy tvrzení kohokoliv, že lze tímto způsobem ušetřit.
DĚLEJTE VĚCI SPRÁVNĚ A NEŠETŘETE NA TO JEDINÉM CO MÁ FUNGOVAT.

Přeji ti mnoho úspěchů s realizací. Vstupuješ tím do světa tiché, nesmrtelné hmoty plynoucí vlastním časem.




Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • ÚVOD
  • ONLINE LEKCE
  • BLOG